Blog

Jak zvýšit rychlost načítání webové stránky

Pomalé načítání webové stránky odrazuje každého návštěvníka, proto je důležité, aby rychlost načítání byla co nejrychlejší. Pro nezávislou analýzu, přímo nástrojem od Google, můžete zjistit aktuální stav na adrese: https://pagespeed.web.dev/

V praxi se často jedná o tyto kroky

 1. Optimalizace obrázků: zmenšete velikost obrázků na webové stránce tím, že je vyberete ve formátu, který nejlépe vyhovuje vašemu účelu.
 2. Uložení souborů do cache: uložením souborů, jako jsou obrázky, scripty, objekty a další do mezipaměti můžete urychlit načítání stránky.
 3. Minimalizace kódu: minimalizujte CSS, JavaScript a HTML kód, abyste dosáhli menšího objemu dat.
 4. Aktivace komprese: umožní vám komprimovat velké objemy dat, což vede ke zkrácení doby potřebné pro stažení stejného množství informací.
 5. Nastavení expirace: nastavte časovou platnost souborů ve vyrovnávací paměti prohlížeče tak, aby se zamezilo tomu, aby se zbytečně znovu načítaly soubory.
 6. Zvýšení rychlosti serveru: zvýšením výkonu serveru se může zrychlit načítání stránek – kontaktuje Vašeho správce webhostingu.
 7. Použití CDN: Použitím Content Delivery Network (CDN) můžete snížit náklady na napájecí síť a zrychlit načítání stránek.

Jak zmenšit velikost obrázků pro rychlejší načítání webové stránky

 • Použijte nástroj k úpravě obrázků, například Adobe Photoshop nebo GIMP k úpravě velikosti obrázků.
 • Základ je, aby velikost byla jen taková, která se využívá na zobrazování webu – například ukládejte obrázek o velikosti 800×600 px, nikoliv 4000×3000.
 • Použijte lokální nástroje pro optimalizaci obrázků, jako je ImageOptim nebo JPEGmini. Tyto nástroje vyvinuté pro optimalizaci obrázků mohou pomoci snížit velikost souboru až o 80%.
 • Přepněte na formát obrázku s moderními kompresními metodami, jako je WebP (nepoužívejte například PNG).

Jaká velikost obrázků se používá nejčastěji na webových stránkách

 • Nejčastěji se na webových stránkách používají obrázky o šířce 1920 pixelů a výšce 1080 pixelů.
 • Pro lepší optimalizaci je ideální rozlišení 800×600 pixelů a velikost do 70 kB.
 • Nezapomenout, že ideální je formát WebP (nebo dobře optimalizovaný JPG).

Oblíbené články: